Historia szkoły

Prawdopodobnie początki szkoły sięgają roku 1910. Przy ul. Zwoleńskiej 23 powstało Adnokłasnoje Kazionnoje Sielskoje Borkowskoje Naczalnoje Ucziliszcze. Jednak dopiero od roku 1918 historia szkoły jest dokładniej udokumentowana. Szkoła posiadała początkowo cztery klasy i została zorganizowana przez Franciszka Makowskiego.

7-mio Kl. Publiczna Szkoła Powszechna w Międzylesiu - była to pierwsza i jedyna szkoła w tym rejonie obejmująca dzieci zamieszkałe na terenie ówczesnego Międzylesia, Anina i Wawra. W 1933r szkoła otrzymała pierwszy sztandar, który jako zabytek został poddany renowacji i znajduje się w szkole do dziś. Podczas okupacji niemieckiej szkołę zamknięto. W 1940r. rozpoczęto tajne nauczanie. W latach 1940/1941 przy szkole powszechnej działała filia Dokształcającej Szkoły Ogólnozawodowej z Grochowa.Podczas działań wojennych w 1944r budynek spłonął. Po wyzwoleniu na potrzeby szkoły adaptowano tzw. Pałacyk Chrzanowskich przy ul. Żegańskiej /obecnie mieści się tam ośrodek zdrowia/. Nowy budynek, w którym obecnie mieści się szkoła oddano do użytku w marcu 1957r /budowę rozpoczęto w 1955r/. W 1971r Szkole nadano imię Józefa Horsta pedagoga i twórcy harcerstwa polskiego na ziemi złotowskiej, który w roku szkolnym 1933/34 był w tutejszej szkole na praktykach pedagogicznych. W roku 1989/90 szkoła została odznaczona "Złotą Syrenką" za zasługi dla Warszawy.

Data dodania: 2021-08-26 12:23:35
Data edycji: 2022-11-03 12:54:59