JÓZEF HORST
PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 138 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
W WARSZAWIE
Józef Horst urodził się 22 marca 1914r.w polskiej, chłopskiej rodzinie we wsi Zakrzewo na ziemi złotowskiej w Wielkopolsce (zabór pruski). Jego ojcem był Antoni Horst zaś matką Gertruda Brzostowicz (nazwisko rodowe). Miał liczne rodzeństwo: dziewięciu braci (m.in. Leon, Stanisław, Antoni, Marian, Edmund, Czesław) i dwie siostry. W domu rodzice starali się wpoić dzieciom głęboki patriotyzm i wierność ziemi ojczystej
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę powiat złotowski, w wyniku Traktatu Wersalskiego (1919r.), został przyznany Niemcom. Polacy mieszkający tam zaczęli zastanawiać się nad wyjazdem do Polski. Jednak zamiarom tym sprzeciwiał się ksiądz dr Bolesław Domański – proboszcz z Zakrzewa. Opuszczenie ziemi ojców nazywał „zdradą sprawy narodowej”. Horstowie zrezygnowali z wyjazdu i pozostali w Zakrzewie. Wieś stała się terenem dobrze zorganizowanego życia polonijnego na polsko-niemieckim pograniczu. Organizowano kursy recytatorskie, polonijne olimpiady sportowe i inne masowe imprezy.
Niemcy starali się wymusić na mieszkańcach zmianę nazwy miejscowości na „rdzennie niemiecką”. Nie pomogły ani groźby, ani perswazje. Nazwa pozostała niezmieniona. Od tego momentu Niemcy nazywali Zakrzewo „Małą Warszawą”.
Józef Horst początkowo uczęszczał do niemieckiej szkoły w Zakrzewie, a języka polskiego uczył się w Polsko-Katolickim Towarzystwie Szkolnym (od 1926 r.). Rodzice Józefa starali się, w miarę swoich możliwości finansowych, wysyłać dzieci do szkół w Polsce. Józef również wyjechał w 1928 r. do Polski uczyć się w Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy, po ukończeniu którego został nauczycielem.
W latach 1933-1934 odbywał praktykę nauczycielską w Szkole Powszechnej, w Międzylesiu koło Warszawy. Po zakończeniu praktyki dostał propozycję pozostania w Międzylesiu, jednak nie przyjął jej. Wrócił do Niemiec, gdzie podjął pracę w szkole polskiej we wsi Święta. Organizował równocześnie polskie drużyny harcerskie. W 1936 r. został mianowany harcmistrzem i prowadził działalność w Złotowie, Zakrzewie, Buczku Wielkim, Głomsku i wielu innych wsiach. Dwa lata później władze niemieckie odmówiły mu prawa do nauczania na terenach Pogranicza. Związek Polaków w Niemczech skierował go do pracy nauczycielskiej wśród emigracji polskiej w Westfalii. Józef Horst również tam organizował polskie harcerstwo.
Po wybuchu II wojny światowej rodzina Horstów przeżyła tragiczne momenty. Niemcy aresztowali Józefa i dwóch jego braci – Edmunda i Stanisława. Józef Horst po zwolnieniu z więzienia został wcielony do Wehrmachtu zaś jego braci wywieziono do obozu koncentracyjnego Sachsenchausen. Jego narzeczoną Irenę Groblecką aresztowano i zesłano do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Była ona nauczycielką języka polskiego. W tym czasie jego bracia: Tadeusz, Marian i Ignacy zostali powołani do Wehrmachtu a następny – Antoni został aresztowany.
W 1940r.Józef otrzymał trzydniowy urlop z wojska i wyjechał do Dortmundu, by zawrzeć związek małżeński z Ireną, zwolnioną z obozu .W 1941r. został aresztowany i osadzony w więzieniu w Dortmundzie a następnie w Tegel w Berlinie. W tym samym roku urodziła mu się córka Krystyna.
10 grudnia 1942r. w tajnym procesie o zdradę stanu Józef Horst został skazany na karę śmierci. W styczniu 1943r. po raz ostatni widział się z żoną i córką. 2 lutego został przewieziony do więzienia w Brandenburgu, gdzie 3 lutego 1943r. wykonano wyrok śmierci.
Nasza szkoła przyjęła imię Józefa Horsta 22 listopada 1971r. Po raz pierwszy nagroda patrona została przyznana 3 lutego 1973r.
Inicjatorem nadania szkole jego imienia był Jan Kociszewski, który pracował z Józefem Horstem w szkole, w Międzylesiu.
Informacje na temat Patrona szkoły można znaleźć w czytelni – izbie pamięci i w gablocie na korytarzu ( I piętro).
Nasza szkoła posiada dwa sztandary. Jeden pochodzi z 1933r. zaś drugi szkoła otrzymała po wojnie. Na pierwszym z nich znajdują się następujące słowa:
I strona: „Królowo Anielska módl się za nami”
II strona: „Ojczyźnie umiłowanej służ” oraz „Publiczna Szkoła Podstawowa w Międzylesiu
3 V 1933 roku.
Napis na teraźniejszym sztandarze brzmi:
„Służ umiłowanej ojczyźnie” i „Szkoła Podstawowa Nr 138”
,,To nasza szkoła, to nasza szkoła, w niej szybko płyną nauki dni; to nasza szkoła, to nasza szkoła, to szkoła jakiej nie widział nikt!"
04-703 Warszawa
M. Pożaryskiego 2, RSPO 30870